Smútenie je prirodzené a normálne Je v poriadku cítiť sa smutný
Každý sa niekedy cíti smutný, rovnako ako každý môže pociťovať radosť, hnev a množstvo ďalších emócií. Inými slovami, každý má pocity a tie sa stále menia. Niekedy sa cítime šťastní a niekedy smutní. Nezáleží na tom, aké pocity prežívame, sú skutočné a sú súčasťou nášho života.
Negatívna emócia vám môže dokonca pomôcť. Náš svet sa sústreďuje na šťastie a zaobchádza s nešťastím ako s nepotrebným alebo zbytočným pocitom. Avšak smútok vás môže zastaviť a prinútiť vás skutočne premýšľať o svojom živote, pocitoch a ľuďoch okolo vás.
Inými slovami, byť smutný neznamená, že sa s danou situáciou nedokážete vyrovnať. Skôr vám to môže pomôcť, aby ste sa s ňou vyrovnali a pokračovali ďalej. Je to dôležitá emócia, ktorá vám pomôže prispôsobiť sa, prijať, sústrediť sa, vytrvať a rásť.
Čo je to vlastne smútok?
Smútok patrí k základnej výbave nášho citového života. Niekedy môže prísť bez zjavnej príčiny, inokedy je to prudká reakcia na konkrétne situácie. Pôsobí na úrovni tela i duše.
Smútok prichádza vtedy, keď sa naša myseľ rozhodne, že už nemáme dôvod bojovať a nemáme možnosť ovplyvniť alebo zvrátiť situáciu, v ktorej sa nachádzame.
Cieľom smútku je spomaliť telo. Zároveň si zahojiť rany a pomaly sa vrátiť do normálneho života.
Smútok zo straty milovanej osoby
Či už ide o blízkeho priateľa, manžela, partnera, rodiča, dieťa alebo iného príbuzného, len málo vecí je tak bolestivých ako strata niekoho, koho milujete.
Po takej významnej strate sa život už nikdy nezdá úplne rovnaký. Časom však môžete zmierniť svoj smútok, začať hľadieť do budúcnosti a nakoniec sa so stratou vyrovnať.
Váš smútok sa pravdepodobne prejaví fyzicky, emocionálne a psychologicky. Napríklad plač je fyzický prejav, zatiaľ čo depresia je psychologická.
Je veľmi dôležité, aby ste si dovolili tieto pocity prejaviť. Smrť je často téma, ktorú sa ľudia snažia obísť, ignorujú ju alebo ju popierajú.
Mnoho ľudí uvádza, že po tom, ako sa prvýkrát dozvedeli o smrti, pociťujú počiatočnú necitlivosť, ale proces smútenia nemá žiadne presne poradie. Spočiatku sa môže zdať užitočné oddeliť sa od bolesti, ale nemôžete sa vyhnúť smútku navždy.
Niektoré emócie, ktoré môžete zažiť, zahŕňajú:
- Odmietavý postoj
- Zmätok
- Šok
- Smútok
- Túžba
- Hnev
- Poníženie
- Zúfalstvo
- Vina
Vyrovnanie sa so smrťou je pre vaše duševné zdravie dôležité. Je prirodzené prežívať smútok, keď umrie milovaná osoba. Najlepšou vecou, ktorú môžete urobiť, je dovoliť si smútiť. Pamätajte – neexistuje žiadny správny alebo nesprávny spôsob, ako smútiť.
Proces smútenia si nevyhnutne vyžaduje čas. K uzdraveniu dochádza postupne a nedá sa to vynútiť ani uponáhľať. Niektorí ľudia sa začnú cítiť lepšie po týždňoch alebo mesiacoch, u iních to môže trvať aj roky.
Nech už je váš smútok akýkoľvek, je dôležité byť trpezliví sami so sebou a dovoliť, aby sa proces prirodzene rozvinul.
Existujú mnohé spôsoby, ako sa účinne vyrovnať s bolesťou, napríklad:
– Vezmite si voľno z práce
– Oddýchnite si od školy
– Strávte čas s priateľmi a rodinou
Nezabudnite, že nikdy nie ste sami
Uvedomte si, že životné situácie môžu byť veľmi ťažké. Ale vždy je niekto, kto vám môže pomôcť. Ak ste v nejakej ťažkej situácii, neváhajte sa obrátiť na svojich blízkych, ktorí vás môžu podporiť. Ak to nestačí, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám môžu poskytnúť potrebnú pomoc. Nezabudnite, že nikdy nie ste sami.